Autumn 2011 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 1 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH111 Chemistry of Elements Theory 3.0 Arindam Mukherjee
2 CH112 Quantitative Analysis Laboratory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari,
Debasish Haldar,
Kambalapalli Srikanth,
Parna Gupta Bhattacharyya
3 EL111 Electronics Laboratory 3.0 Dhananjay Nandi,
Pradip Khatua,
Ritesh Kumar Singh
4 HU111 Communicative English Theory 3.0
5 LS111 Introduction to Biology Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
6 LS112 Biology Practical Laboratory 3.0 Malancha Ta,
Partho Sarothi Ray,
Shree Prakash Pandey
7 MA111 Calculus I Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
8 PH111 Physics I Theory 3.0 Amitava Datta
9 PH112 Experimental Physics I Laboratory 3.0 Nirmalya Ghosh,
Partha Mitra,
Rumi De,
Uday Kumar

Level : 3 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH211 Spectroscopy and Other Physical Methods for Molecules and Solids Theory 3.0 Pradipta Purkayastha
2 CH212 Synthesis and Chromatography Laboratory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari,
Balaram Mukhopadhyay,
Debasis Koley,
Sayan Bhattacharyya
3 ES211 Planetary Earth and Environmental Science Theory 3.0 Somnath Dasgupta
4 LS211 Biochemistry Theory 3.0 Sankar Maiti
5 LS212 Biochemistry Practical Laboratory 3.0 Rituparna Sinha Roy,
Supratim Datta
6 MA211 Complex Variables and Applications Theory 3.0 Satyaki Mazumder
7 PH211 Quantum Mechanics I Theory 3.0 Siddhartha Lal
8 PH212 Experimental Physics III Quantum and Atomic Physics Laboratory 3.0 Alak Kumar Majumdar,
Anandamohan Ghosh,
Goutam Dev Mukherjee,
Prashanth C Upadhya,
Rangeet Bhattacharyya

Level : 5 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH311 Quantum Theory of molecular Structure Theory 3.0 Amlan K Roy
2 CH312 Physical Organic Chemistry Theory 3.0 Chilla Malla Reddy,
Subhajit Bandyopadhyay
3 CH313 Chemistry of Main Group Elements Theory 3.0 Swadhin Mandal
4 CH314 Chemistry Lab I - Multistep Organic Synthesis Laboratory 3.0 Debasish Haldar,
Jyotirmayee Dash
5 CH315 Chemistry Lab II - Spectroscopic Characterization Laboratory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Prasun Kumar Mandal
6 ES311 Mineralogy and Geochemistry Theory 3.0 Ravikant Vadlamani,
Tarun Kumar Dalai
7 ES312 Structural Geology Theory 3.0 Kathakali Bhattacharyya,
Manua Banerjee
8 ES313 Geophysics Theory 3.0 Supriyo Mitra
9 ES314 Optical Mineralogy Laboratory Laboratory 3.0 Ravikant Vadlamani
10 ES315 Structural Geology Laboratory Laboratory 3.0 Kathakali Bhattacharyya,
Manua Banerjee
11 LS311 Developmental Biology Theory 3.0 Mohit Prasad
12 LS312 Ecology Theory 3.0 Anuradha Bhat
13 LS313 Structural Biology Theory 3.0 Chanchal Das Gupta,
Partha Pratim Datta,
Rituparna Sinha Roy,
Supratim Datta
14 LS314 Neurobiology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma
15 LS315 Biology Laboratory Laboratory 3.0 Jayasri Das Sarma
16 LS316 Biology Laboratory Rotation Laboratory 3.0
17 MA311 Multivariable Analysis Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
18 MA312 Algebra I Theory 3.0 Abhijit Pal
19 MA313 Graph Theory and Combinatorics Theory 3.0 Anirban Banerjee
20 MA314 Elementary Number Theory Theory 3.0 Kaneenika Sinha
21 MA315 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Sasanka Roy
22 PH311 Classical Mechanics II Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
23 PH312 Electricity and Magnetism II Theory 3.0 Bhavtosh Bansal
24 PH313 Quantum Mechanics II Theory 3.0 Narayan Banerjee
25 PH314 Experimental Physics VA - Experimental Techniques and Workshop Laboratory 3.0 Satyabrata Raj
26 PH315 Experimental Physics VB - Computational Physics Laboratory 3.0 Rajesh Kumble Nayak

Level : 7 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH411 Organometallic Chemistry and Catalysis Theory 3.0 Sanjio S. Zade
2 CH412 Computational Chemistry Theory 3.0 Mousumi Das
3 CH414 Lab Rotation Laboratory 3.0 Sanjio S. Zade
4 ES411 Sedimentology and Principle of Stratigraphy Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Prasanta Sanyal
5 ES412 Sedimentology Laboratory Laboratory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Jitendra Kumar Pattanaik
6 ES413 Geophysics Laboratory Laboratory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Supriyo Mitra
7 ID411 Chemical Perspectives of Biological pathways Theory 3.0 Subhajit Bandyopadhyay
8 ID412 Nanoscale Materials and Ultrafast Phenomenon Theory 3.0 Bipul Pal,
Venkataramanan Mahalingam
9 ID413 Thermodynamics of Nonliving and Living Systems Theory 3.0 Debasis Koley
10 ID414 Macromolecules Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam,
Sanjio S. Zade
11 ID415 Density-based Quantum Mechanics of Many-electron Systems Theory 3.0 Bidyendu Mohan Deb
12 ID416 Geomorphology and Environmental Geology Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal,
Sujata Ray
13 ID417 Hydrology and Geotechnical Engineering Theory 3.0 Prasanta Sanyal,
Sujata Ray
14 ID418 Structural Biology Theory 3.0 Chanchal Das Gupta,
Partha Pratim Datta,
Rituparna Sinha Roy,
Supratim Datta
15 ID419 Neurobiology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma
16 LS411 Developmental Biology Theory 3.0 Mohit Prasad
17 LS412 Ecology Theory 3.0 Anuradha Bhat
18 LS413 Biology Laboratory Laboratory 3.0 Jayasri Das Sarma
19 LS414 Biochemistry Theory 3.0 Sankar Maiti
20 MA411 Advanced Complex Analysis Theory 3.0 Himadri Mukherjee
21 MA412 Functional Analysis Theory 3.0 Sachindranath Jayaraman
22 MA413 Algebraic Topology Theory 3.0 Veerendra Vikram Awasthi
23 PH411 Quantum Mechanics III Theory 3.0 Subhasis Sinha
24 PH412 Electricity and Magnetism III Theory 3.0 Ananda Dasgupta
25 PH413 Condensed Matter II Theory 3.0 P. A. Sreeram
26 PH414 Experimental Physics VIIB - Materials Characterization and Megnetism Laboratory 3.0 Chiranjib Mitra,
Partha Mitra
27 SMCH411 Seminar Theory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Raja Shunmugam,
Sayan Bhattacharyya
28 SMES411 Seminar Theory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Tarun Kumar Dalai
29 SMLS411 Seminar Theory 3.0 Partha Pratim Datta,
Robert John Chandran
30 SMMA411 Seminar Theory 3.0
31 SMPH411 Seminar Theory 3.0

Level : 9 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH511 Project Project 12.0 Sanjio S. Zade
2 CH512 Project Seminar Seminar 3.0 Sanjio S. Zade
3 CH519 Project Project 9.0
4 ES511 Project Project 9.0 Supriyo Mitra
5 ES512 Mountain Building Process Theory 3.0 Kathakali Bhattacharyya,
Ravikant Vadlamani,
Somnath Dasgupta
6 ES513 GIS and Remote Sensing Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
7 ID431 Mathematical Statistics I Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
8 ID432 Numerical Analysis Laboratory 3.0 Sasanka Roy
9 ID433 Diffusion Formalism and Applications Theory 3.0 Sushanta Dattagupta
10 ID434 Quantum Field Theory Theory 3.0 Ananda Dasgupta
11 ID435 Methods of Science Theory 3.0 Soumitro Banerjee
12 ID515 Density-based Quantum Mechanics of Many-electron Systems Theory 3.0 Bidyendu Mohan Deb
13 LS511 Project Project 12.0 Jayasri Das Sarma
14 LS512 Microbiology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury,
Rupak Datta
15 LS519 Project Project 9.0
16 MA511 Project Project 9.0 Asok Kumar Nanda
17 MA512 Commutative Algebra Theory 3.0 Himadri Mukherjee
18 MA513 Homology and Homotopy Theory Theory 3.0 Veerendra Vikram Awasthi
19 MA514 Matrix Analysis Theory 3.0 Sachindranath Jayaraman
20 MA515 Partial Differential Equations Theory 3.0 Priyanka Shukla
21 MA516 Statistical Inference Theory 3.0 Satyaki Mazumder
22 MA517 Riemannian Geometry Theory 3.0 Abhijit Pal
23 PH511 Project Project 9.0 Narayan Banerjee
24 PH512 Atomic and Molecular Physics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Dhananjay Nandi
25 PH513 Advanced Mathematical Methods Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
26 PH514 Advanced Condensed Matter Physics Theory 3.0 Amit Ghosal,
Arindam Kundagrami
27 PH515 Quantum Magnetism Theory 3.0 Chiranjib Mitra
28 PH519 Project Project 9.0

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL