Autumn 2012 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 1 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH1101 Chemistry I Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
R. N. Mukherjee
2 CH1102 Chemistry Laboratory I Laboratory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
Parna Gupta Bhattacharyya
3 CS1101 Computer Science I Laboratory 3.0 Ananda Dasgupta,
Anandamohan Ghosh,
Ritesh Kumar Singh,
Soumitro Banerjee
4 ES1101 Earth and Environmental Science I Theory 3.0 Prasanta Sanyal,
Sujata Ray,
Supriyo Mitra
5 LS1101 Introduction to Biology I Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
6 LS1102 Biology Laboratory I Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Punyasloke Bhadury
7 MA1101 Mathematics I Theory 3.0 Ananda Dasgupta
8 PH1101 Physics I Theory 3.0 Amitava Datta
9 PH1102 Physics Laboratory I Laboratory 3.0 Alak Kumar Majumdar,
Bipul Pal,
Dhananjay Nandi,
Pradip Khatua,
Rumi De,
Supratim Sengupta,
Uday Kumar

Level : 3 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH2101 Inorganic Chemistry I Theory 3.0 Arindam Mukherjee
2 CH2102 Inorganic and Spectroscopy Laboratory Laboratory 3.0 Kambalapalli Srikanth,
Sayan Bhattacharyya
3 ES2101 Planetary, Earth and Environmental Sciences Theory 3.0 Ravikant Vadlamani,
Sutapa Bose,
Tarun Kumar Dalai
4 LS2101 Biochemistry Theory 3.0 Sankar Maiti
5 LS2102 Biology Laboratory III Laboratory 3.0 Chanchal Das Gupta,
Mohit Prasad,
Rituparna Sinha Roy,
Supratim Datta
6 MA2101 Linear Algebra Theory 3.0 Satyaki Mazumder
7 PH2101 Physics III Theory 3.0 Bhavtosh Bansal
8 PH2102 Experimental Physics III Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee,
Partha Mitra,
Prashanth C Upadhya,
Rangeet Bhattacharyya

Level : 5 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH3101 Quantum Chemistry II Theory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari
2 CH3102 Organic Synthesis Theory 3.0 Debasish Haldar
3 CH3103 Chemistry of Main Group Elements Theory 3.0 Soumyajit Roy
4 CH3104 Polymer and Theoretical Chemistry Laboratory 3.0 Raja Shunmugam
5 CH3105 Spectroscopic Characterization Laboratory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Sumit Khanra
6 ES3101 Mineralogy and Geochemistry Theory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Tarun Kumar Dalai
7 ES3102 Structural Geology Theory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
8 ES3103 Geophysics Theory 3.0 S.N. Bhattacharya,
Supriyo Mitra
9 ES3104 Mineralogy Laboratory Laboratory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Ravikant Vadlamani
10 ES3105 Structural Geology Laboratory Laboratory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
11 LS3101 Immunology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma
12 LS3102 Cell Biology Theory 3.0 Malancha Ta,
Rupak Datta
13 LS3103 Microbiology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury,
Rupak Datta
14 LS3104 Biology Laboratory V Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Jayasri Das Sarma
15 LS3105 Biology Laboratory VI Laboratory 3.0 Anindita Bhadra,
Annagiri Sumana
16 LS3106 Laboratory Rotation I Laboratory 3.0 Annagiri Sumana
17 MA3101 Multivariable Analysis Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
18 MA3102 Algebra I Theory 3.0 Himadri Mukherjee
19 MA3103 Graph Theory and Combinatorics Theory 3.0 Anirban Banerjee
20 MA3104 Elementary Number Theory Theory 3.0 Kaneenika Sinha
21 MA3105 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Koel Das
22 PH3101 Classical Mechanics II Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
23 PH3102 Electricity and Magnetism II Theory 3.0 Anandamohan Ghosh
24 PH3103 Quantum Mechanics II Theory 3.0 Rangeet Bhattacharyya
25 PH3104 Experimental Physics V-A Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee,
Rajesh Kumble Nayak,
Satyabrata Raj
26 PH3105 Experimental Physics V-B Laboratory 3.0 Amit Ghosal

Level : 7 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH4101 Organometallic Chemistry and Catalysis Theory 3.0 Swadhin Mandal
2 CH4102 Computational Chemistry Theory 3.0 Mousumi Das,
Pradip Kumar Ghorai
3 CH4103 Chemical Thermodynamics Theory 3.0 Debasis Koley
4 CH4104 Advanced Chemistry Laboratory I Laboratory 3.0 Debasish Haldar
5 ES4101 Sedimentology and Principles of Stratigraphy Theory 3.0 Melinda Kumar Bera,
Prasanta Sanyal
6 ES4102 Sedimentology Laboratory Laboratory 3.0 Melinda Kumar Bera,
Prasanta Sanyal
7 ES4103 Geophysics Laboratory Laboratory 3.0 S.N. Bhattacharya,
Supriyo Mitra
8 ES4104 Seminar Course Seminar 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Sutapa Bose
9 ID4101 Chemical Perspectives of Biological Pathways Theory 3.0 Subhajit Bandyopadhyay
10 ID4103 Macromolecules Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam,
Sanjio S. Zade
11 ID4104 Hydrology and Geotechnical Engineering Theory 3.0 Sujata Ray
12 ID4105 Density-based Quantum Mechanics of Many-electron Systems Theory 3.0 Bidyendu Mohan Deb
13 ID4106 Nanoscale Materials and Ultrafast Phenomenon Theory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Venkataramanan Mahalingam
14 ID4107 Method of Science Theory 3.0 Soumitro Banerjee
15 ID4110 Evolutionary Dynamics Theory 3.0 Supratim Sengupta
16 ID4111 Bioinformatics Theory 3.0 Anirban Banerjee,
Shree Prakash Pandey
17 ID4112 Quantum Field theory Theory 3.0 Ritesh Kumar Singh
18 ID4113 Mathematical Statistics I Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
19 ID4114 Numerical Analysis Laboratory Laboratory 3.0 Priyanka Shukla
20 ID4115 Bio-remediation of Contaminated Soil and Water Resources Theory 3.0 Sutapa Bose
21 LS4101 Immunology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma
22 LS4102 Cell Biology Theory 3.0 Malancha Ta,
Rupak Datta
23 LS4103 Microbiology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury,
Rupak Datta
24 LS4104 Biology Laboratory IX Laboratory 3.0 Mohit Prasad,
Sankar Maiti,
Tapas Kumar Sengupta
25 MA4101 Complex Analysis Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
26 MA4102 Functional Analysis Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
27 MA4103 Algebraic Topology Theory 3.0 Veerendra Vikram Awasthi
28 MA4104 Seminar Seminar 3.0 Subrata Shyam Roy
29 MA4105 IPhD Seminar Seminar 3.0 Kaneenika Sinha
30 PH4101 Quantum Mechanics III Theory 3.0 Siddhartha Lal
31 PH4102 Advanced Mathematical Methods Theory 3.0 Ananda Dasgupta
32 PH4103 Electricity and Magnetism III Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
33 PH4104 Condensed Matter II Theory 3.0 Subhasis Sinha
34 PH4105 Atomic and Molecular Physics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Dhananjay Nandi
35 PH4106 Experimental Physics VII-B Laboratory 3.0 Chiranjib Mitra,
Partha Mitra
36 PH4107 Laboratory and Theory Rotation Laboratory 3.0 Bhavtosh Bansal

Level : 9 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH5101 Project Project 12.0 Pradip Kumar Ghorai
2 CH5102 Seminar Seminar 3.0 Debasish Haldar,
Raja Shunmugam
3 CH5109 IPhD Project Project 9.0 Balaram Mukhopadhyay
4 ES5101 Project Project 12.0 Ravikant Vadlamani
5 ES5102 GIS and Remote Sensing Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
6 ES5109 IPhD Project Project 9.0
7 LS5101 Project Project 12.0 Annagiri Sumana
8 LS5102 Seminar and Scientific Presentation Seminar 3.0 Partha Pratim Datta,
Robert John Chandran
9 LS5109 IPhD Project Project 9.0 Annagiri Sumana
10 MA5101 Project Project 9.0
11 MA5102 Partial Differential Equations Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
12 MA5103 Topics in Complex Analysis Theory 3.0 Kaneenika Sinha
13 MA5104 Commutative Algebra Theory 3.0 Himadri Mukherjee
14 MA5109 IPhD Project Project 9.0 Kaneenika Sinha
15 PH5101 Project Project 9.0
16 PH5102 Advanced Mathematical Methods Theory 3.0 Ananda Dasgupta
17 PH5103 Advanced Condensed Matter Physics Theory 3.0 Arindam Kundagrami
18 PH5104 Quantum Magnetism Theory 3.0 Chiranjib Mitra
19 PH5105 Atomic and Molecular Physics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Dhananjay Nandi
20 PH5109 IPhD Project Project 9.0

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL