Autumn 2013 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 1 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH1101 Elements of Chemistry Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
R. N. Mukherjee
2 CH1102 Chemistry Laboratory I Laboratory 3.0 Balaram Mukhopadhyay
3 CS1101 Computer Science I Laboratory 3.0 Ananda Dasgupta,
Anandamohan Ghosh,
Bidisha Sinha,
Rajesh Kumble Nayak
4 ES1101 Earth and Planetary Sciences Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Supriyo Mitra
5 LS1101 Introduction to Biology I Theory 3.0 Annagiri Sumana,
Tapas Kumar Sengupta
6 LS1102 Biology Laboratory I Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Malancha Ta,
Punyasloke Bhadury
7 MA1101 Mathematics I Theory 3.0 Narayan Banerjee
8 PH1101 Physics I Theory 3.0 Soumitro Banerjee
9 PH1102 Physics Laboratory I Laboratory 3.0 Arindam Kundagrami,
Dhananjay Nandi,
Rumi De,
Uday Kumar

Level : 3 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH2101 Inorganic Chemistry I Theory 3.0 Arindam Mukherjee
2 CH2102 Fundamentals of Spectroscopy Theory 2.0 Pradipta Purkayastha
3 CH2103 Inorganic and Spectroscopy Laboratory Laboratory 3.0 Kambalapalli Srikanth,
Sayan Bhattacharyya
4 ES2101 Environmental Sciences Theory 4.0 Sujata Ray,
Sutapa Bose
5 ES2102 Hydrology and Geomorphology Theory 4.0 Manoj Kumar Jaiswal,
Prasanta Sanyal
6 LS2101 Biochemistry Theory 3.0 Rupak Datta
7 LS2102 Introductory Biophysics Theory 2.0 Bidisha Sinha
8 LS2103 Biology Laboratory III Laboratory 3.0 Rituparna Sinha Roy,
Sankar Maiti,
Supratim Datta
9 MA2101 Analysis I Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
10 MA2102 Linear Algebra Theory 3.0 Satyaki Mazumder
11 MA2103 Foundations I Theory 2.0 Himadri Mukherjee
12 PH2101 Physics III Theory 3.0 Bhavtosh Bansal
13 PH2102 Electricity and Electronics Theory 2.0 Ananda Dasgupta
14 PH2103 Physics Laboratory III Laboratory 3.0 Ayan Banerjee,
Bipul Pal,
Nirmalya Ghosh,
Partha Mitra

Level : 5 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH3101 Chemistry of Main Group Elements Theory 3.0 Soumyajit Roy
2 CH3102 Organic Synthesis Theory 3.0 Debasish Haldar
3 CH3103 Quantum Chemistry II Theory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari
4 CH3104 Polymer Chemistry Laboratory 3.0 Raja Shunmugam,
Sanjio S. Zade
5 CH3105 Spectroscopic Characterization Laboratory 3.0 Prasun Kumar Mandal,
Sumit Khanra
6 ES3101 Mineralogy and Geochemistry Theory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Tarun Kumar Dalai
7 ES3102 Structural Geology Theory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
8 ES3103 Geophysics Theory 3.0 Supriyo Mitra
9 ES3104 Mineralogy Laboratory Laboratory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik,
Ravikant Vadlamani
10 ES3105 Structural Geology Laboratory Laboratory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
11 ES3106 IPhD Laboratory Rotation Laboratory 3.0 Ravikant Vadlamani
12 ES3107 IPhD Reading Course Laboratory 3.0 Ravikant Vadlamani
13 LS3101 Ecology and Conservation Theory 3.0 Anuradha Bhat,
Guha Dharmarajan
14 LS3102 Developmental Biology Theory 3.0 Mohit Prasad
15 LS3103 Gene Regulation and Cellular Communication Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
16 LS3104 Biology Laboratory V Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Jayasri Das Sarma
17 LS3105 Biology Laboratory VII Laboratory 3.0 Anindita Bhadra,
Annagiri Sumana
18 LS3106 IPhD Lab Rotation I Laboratory 3.0 Annagiri Sumana
19 MA3101 Analysis III Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
20 MA3102 Algebra I Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
21 MA3103 Graph Theory and Combinatorics Theory 3.0 Himadri Mukherjee
22 MA3104 Elementary Number Theory Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
23 MA3105 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Anirban Banerjee
24 PH3101 Intermediate Classical Mechanics Theory 3.0 Subhasis Sinha
25 PH3102 Intermediate Quantum Mechanics Theory 3.0 Rangeet Bhattacharyya
26 PH3103 Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
27 PH3104 Electronics Laboratory Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee,
Ritesh Kumar Singh
28 PH3105 Computational Physics Laboratory 3.0 Amit Ghosal,
Rangeet Bhattacharyya
29 PH3106 Reading Course Project 3.0 Prasanta K. Panigrahi

Level : 7 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH4101 Chemical Perspectives of Biological Pathways Theory 3.0 Subhajit Bandyopadhyay
2 CH4102 Organometallic Chemistry and Catalysis Theory 3.0 Swadhin Mandal
3 CH4103 Chemical Thermodynamics Theory 3.0 Debasis Koley
4 CH4104 Laboratory Rotation Laboratory 3.0 Balaram Mukhopadhyay
5 ES4101 Sedimentology and Principles of Stratigraphy Theory 3.0 Melinda Kumar Bera,
Prasanta Sanyal
6 ES4102 Sedimentology Laboratory Laboratory 3.0 Melinda Kumar Bera,
Prasanta Sanyal
7 ES4103 Geophysics Laboratory Laboratory 3.0 Supriyo Mitra
8 ES4104 Seminar Seminar 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Sutapa Bose
9 ID4101 Computational Chemistry Theory 3.0 Mousumi Das,
Pradip Kumar Ghorai
10 ID4102 Fluorescence Spectroscopy: Principles and Applications Theory 3.0 Prasun Kumar Mandal
11 ID4103 Chemistry of Macromolecules Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam
12 ID4104 Hydrology and Geotechnical Engineering Theory 3.0 Argha Banerjee
13 ID4106 Nanoscale Materials: Synthesis and Characterization Theory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Venkataramanan Mahalingam
14 ID4107 Mathematical Statistics I Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
15 ID4108 Neurobiology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma
16 ID4109 Cognition Theory 3.0 Anindita Bhadra,
Anuradha Bhat,
Koel Das
17 ID4110 Evolutionary Dynamics Theory 3.0 Supratim Sengupta
18 ID4111 Bioinformatics Theory 3.0 Anirban Banerjee,
Shree Prakash Pandey
19 ID4114 Numerical Analysis Laboratory Laboratory 3.0 Koel Das
20 ID4115 Bioremediation of Contaminated Soil and Water Resources Theory 3.0 Sutapa Bose
21 LS4101 Ecology and Conservation Theory 3.0 Anuradha Bhat,
Guha Dharmarajan
22 LS4102 Developmental Biology Theory 3.0 Mohit Prasad
23 LS4103 Gene Regulation and Cellular Communication Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
24 LS4104 Biology Laboratory IX Laboratory 3.0 Malancha Ta,
Mohit Prasad
25 MA4101 Complex Analysis Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
26 MA4102 Functional Analysis Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
27 MA4103 Algebraic Topology Theory 3.0 Veerendra Vikram Awasthi
28 MA4104 Seminar Seminar 3.0 Sriram Balasubramanian
29 MA4105 IPhD Seminar I Seminar 3.0 Sriram Balasubramanian
30 MA4106 IPhD Seminar II Seminar 3.0 Sriram Balasubramanian
31 PH4101 Quantum Mechanics III Theory 3.0 Siddhartha Lal
32 PH4102 Introductory Astrophysics Theory 3.0 Dibyendu Nandi,
Rajesh Kumble Nayak
33 PH4103 Quantum Field Theory Theory 3.0 Ritesh Kumar Singh
34 PH4104 Advanced Electricity, Magnetism, and Optics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Nirmalya Ghosh
35 PH4105 Advanced Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
36 PH4106 Advanced Condensed Matter Physics Theory 3.0 Chiranjib Mitra
37 PH4107 Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
38 PH4109 MS By Research Project Project 9.0 Chiranjib Mitra,
Prasanta K. Panigrahi

Level : 9 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH5101 Project Project 12.0 Balaram Mukhopadhyay
2 CH5102 Seminar Seminar 3.0 Chilla Malla Reddy,
Sumit Khanra
3 CH5109 IPhD Project Project 9.0 Balaram Mukhopadhyay
4 ES5101 Dissertation Project 12.0 Ravikant Vadlamani
5 ES5102 GIS and Remote Sensing Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
6 ES5103 PhD Research Methodology Laboratory 3.0 Argha Banerjee,
Devapriya Chattopadhyay
7 ID5101 Computational Chemistry Theory 3.0 Mousumi Das,
Pradip Kumar Ghorai
8 ID5106 Topics in Graph Theory Theory 3.0 Anirban Banerjee
9 ID5109 Cognition Theory 3.0 Anindita Bhadra,
Anuradha Bhat,
Koel Das
10 LS5101 BS-MS Project Project 12.0 Annagiri Sumana
11 LS5102 Scientific Communication Seminar 3.0 Partha Pratim Datta,
Robert John Chandran,
Rumi De,
Supratim Datta
12 LS5109 IPhD Project Project 9.0 Annagiri Sumana
13 LS5112 Research Methodology in Biology Theory 3.0 Annagiri Sumana,
Guha Dharmarajan,
Partho Sarothi Ray
14 MA5101 Project Project 6.0 _ Not Yet Decided _
15 MA5102 Partial Differential Equations Theory 3.0 Priyanka Shukla
16 MA5105 Introduction to Algebraic Geometry Theory 3.0 Himadri Mukherjee
17 MA5106 Topics in Graph Theory Theory 3.0 Anirban Banerjee
18 MA5107 Topics in Algebraic Topology Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
19 MA5108 Nonparametric Statistics Theory 3.0 Satyaki Mazumder
20 MA5109 IPhD Project Project 9.0 Saugata Bandyopadhyay,
Subrata Shyam Roy
21 MA5110 Numerical Linear Algebra Theory 3.0 Priyanka Shukla
22 PH5101 Project Project 9.0 Prasanta K. Panigrahi
23 PH5103 Quantum Field Theory Theory 3.0 Ritesh Kumar Singh
24 PH5104 Advanced Electricity, Magnetism, and Optics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Nirmalya Ghosh
25 PH5105 Advanced Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
26 PH5106 Advanced Condensed Matter Physics Theory 3.0 Chiranjib Mitra
27 PH5107 Introductory Astrophysics Theory 3.0 Dibyendu Nandi,
Rajesh Kumble Nayak
28 PH5108 Evolutionary Dynamics Theory 3.0 Supratim Sengupta
29 PH5109 IPhD Project Project 9.0 Prasanta K. Panigrahi

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL