Autumn 2014 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 1 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH1101 Elements of Chemistry Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
R. N. Mukherjee
2 CH1102 Chemistry Laboratory I Laboratory 3.0 Balaram Mukhopadhyay
3 CS1101 Introduction to Computer Programming I Laboratory 3.0 Ananda Dasgupta,
Bidisha Sinha
4 ES1101 Earth and Planetary Sciences Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Supriyo Mitra
5 LS1101 Introduction to Biology I Theory 3.0 Anindita Bhadra,
Tapas Kumar Sengupta
6 LS1102 Biology Laboratory I Laboratory 3.0 Amirul Islam Mallick,
Guha Dharmarajan,
Mohit Prasad,
Punyasloke Bhadury
7 MA1101 Mathematics I Theory 3.0 Ananda Dasgupta
8 PH1101 Physics I Theory 3.0 Soumitro Banerjee
9 PH1102 Physics Laboratory I Laboratory 3.0 Arindam Kundagrami,
Bhavtosh Bansal,
Rangeet Bhattacharyya,
Rumi De

Level : 3 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH2101 Inorganic Chemistry I Theory 3.0 Arindam Mukherjee
2 CH2102 Quantum Chemistry I Theory 2.0 Mousumi Das
3 CH2103 Inorganic and Spectroscopy Laboratory Laboratory 3.0 Sayan Bhattacharyya,
Sumit Khanra
4 ES2101 Environmental Sciences Theory 4.0 Sujata Ray,
Sutapa Bose
5 ES2102 Hydrology and Geomorphology Theory 4.0 Manoj Kumar Jaiswal,
Prasanta Sanyal
6 LS2101 Biochemistry Theory 3.0 Sukant Khurana,
Tapas Kumar Sengupta
7 LS2102 Biology Laboratory II Laboratory 3.0 Rituparna Sinha Roy,
Supratim Datta
8 LS2103 Biophysics Theory 2.0 Bidisha Sinha
9 MA2101 Analysis I Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
10 MA2102 Linear Algebra Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
11 MA2103 Foundations I Theory 2.0 Subrata Shyam Roy
12 PH2101 Physics III Theory 3.0 Bipul Pal
13 PH2102 Electricity and Electronics Theory 2.0 Ananda Dasgupta
14 PH2103 Physics Laboratory III Laboratory 3.0 Ayan Banerjee,
Dhananjay Nandi,
Nirmalya Ghosh,
Partha Mitra

Level : 5 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH3101 Chemistry of Main Group Elements Theory 3.0 Soumyajit Roy
2 CH3102 Organic Synthesis Theory 3.0 Debasish Haldar
3 CH3103 Quantum Chemistry II Theory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari
4 CH3104 Chemistry of Macromolecules Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam
5 CH3105 Advanced Physical Chemistry Laboratory Laboratory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Pradipta Purkayastha,
Priyadarshi De
6 CH3106 IPhD Lab Rotation Laboratory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari,
Raja Shunmugam
7 ES3101 Advanced Structural Geology Theory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
8 ES3102 Geochemistry Theory 3.0 Tarun Kumar Dalai
9 ES3103 Geochemistry Laboratory Laboratory 3.0 Tarun Kumar Dalai
10 ES3104 Structural Geology Laboratory Laboratory 3.0 Kathakali Bhattacharyya
11 ES3105 Mineralogy Laboratory Laboratory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik
12 ES3106 Lab Rotation Laboratory 3.0 _ Not Yet Decided _
13 ES3107 Reading Course Theory 3.0 Prasanta Sanyal
14 HU3101 Humanities Course Theory 3.0 Sanchali Sarkar,
Sarbani Chaudhury
15 LS3101 Immunology Theory 3.0 Amirul Islam Mallick,
Jayasri Das Sarma
16 LS3102 Cell Biology Theory 3.0 Malancha Ta,
Rupak Datta
17 LS3103 Microbiology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury,
Rupak Datta
18 LS3104 Biology Laboratory V Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Jayasri Das Sarma
19 LS3105 Biology Laboratory VI Laboratory 3.0 Rupak Datta,
Sankar Maiti,
Tapas Kumar Sengupta
20 MA3101 Analysis III Theory 3.0 Shibananda Biswas
21 MA3102 Algebra I Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
22 MA3103 Graph Theory and Combinatorics Theory 3.0 Anirban Banerjee
23 MA3104 Elementary Number Theory Theory 3.0 Himadri Mukherjee
24 MA3105 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Anirban Banerjee,
Koel Das
25 PH3101 Intermediate Classical Mechanics Theory 3.0 Subhasis Sinha
26 PH3102 Intermediate Quantum Mechanics Theory 3.0 Supratim Sengupta
27 PH3103 Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
28 PH3104 Electronics Laboratory Laboratory 3.0 Satyabrata Raj
29 PH3105 Computational Physics Laboratory 3.0 Ritesh Kumar Singh

Level : 7 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH4101 Organometallic Chemistry and Catalysis Theory 3.0 Swadhin Mandal
2 CH4102 Computational Chemistry Theory 3.0 Amlan K Roy,
Pradip Kumar Ghorai
3 CH4103 Chemical Thermodynamics Theory 3.0 Debasis Koley
4 CH4104 Important Perspectives of Organic and Inorganic Chemistry Theory 3.0 R. N. Mukherjee,
Sanjio S. Zade
5 ES4101 Sedimentology and Principles of Stratigraphy Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Prasanta Sanyal
6 ES4102 Sedimentology Laboratory Laboratory 3.0 Prasanta Sanyal
7 ES4103 Geophysics Laboratory Laboratory 3.0 Kajaljyoti Borah,
Supriyo Mitra
8 ES4104 Seminar Seminar 3.0 Argha Banerjee,
Sutapa Bose,
_ Not Yet Decided _
9 ID4101 Bioremediation of Contaminated Soil and Water Resources Theory 3.0 Sutapa Bose
10 ID4102 Fluorescence Spectroscopy: Principle and Applications Theory 3.0 Prasun Kumar Mandal
11 ID4103 Numerical Analysis Laboratory Laboratory 3.0 Buddhananda Banerjee
12 ID4104 Hydrology and Geotechnical Engineering Theory 3.0 Argha Banerjee,
Prasanta Sanyal
13 ID4105 Mathematical Statistics I Theory 3.0 Satyaki Mazumder
14 ID4106 Nanoscale Materials: Synthesis and Characterization Theory 3.0 Debansu Chaudhuri,
Venkataramanan Mahalingam
15 ID4107 Polymer Chemistry Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam
16 LS4101 Advanced Biochemistry and Cellular Metabolism Theory 3.0 Sankar Maiti
17 LS4102 Physiology Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
18 LS4103 Bioinformatics Theory 3.0 Anirban Banerjee,
Shree Prakash Pandey
19 LS4104 Biology Laboratory IX Laboratory 3.0 Malancha Ta,
Mohit Prasad,
Partha Pratim Datta
20 LS4105 Neurobiology Theory 3.0 Jayasri Das Sarma,
Sukant Khurana
21 LS4106 Cognition Theory 3.0 Anindita Bhadra,
Anuradha Bhat,
Koel Das
22 LS4107 Laboratory Rotation Project 3.0 Punyasloke Bhadury
23 MA4101 Complex Analysis Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
24 MA4102 Functional Analysis Theory 3.0 Mithun Mukherjee
25 MA4103 Algebra III Theory 3.0 Himadri Mukherjee
26 MA4104 Seminar Seminar 3.0 Shibananda Biswas
27 MA4106 IPhD Seminar II Seminar 3.0 Shibananda Biswas
28 PH4101 Basic Condensed Matter Physics Theory 3.0 Goutam Dev Mukherjee
29 PH4102 Introductory Astrophysics Theory 3.0 Dibyendu Nandi,
Rajesh Kumble Nayak
30 PH4103 Condensed Matter Laboratory Laboratory 3.0 Amit Ghosal,
Chiranjib Mitra
31 PH4104 Nonlinear Dynamics Theory 3.0 Anandamohan Ghosh
32 PH4105 Advanced Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
33 PH4106 Quantum Field Theory Theory 3.0 Narayan Banerjee
34 PH4107 Advanced Electricity, Magnetism, and Optics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Nirmalya Ghosh
35 PH4108 Elasticity and Continuum Mechanics Theory 3.0 Rajesh Kumble Nayak
36 PH4109 MS By Research Project Project 6.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Satyabrata Raj
37 SS4101 MS By Research Project Project 9.0 Dibyendu Nandi,
Rajesh Kumble Nayak

Level : 9 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH5101 Project Project 12.0 Sumit Khanra
2 CH5102 Advanced Topics in Organic Chemistry Theory 3.0 Chilla Malla Reddy,
Subhajit Bandyopadhyay
3 CH5109 IPhD Project Project 9.0 Ashwani Kumar Tiwari,
Raja Shunmugam
4 ES5101 Dissertation Project 12.0 Prasanta Sanyal
5 ES5102 GIS and Remote Sensing Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
6 ES5103 Research Methodology Theory 3.0 Argha Banerjee,
Devapriya Chattopadhyay
7 ES5109 IPhD Project Project 6.0 Prasanta Sanyal
8 ID5106 Topics in Graph Theory Theory 3.0 Anirban Banerjee
9 LS5101 BS-MS Project Project 12.0 Punyasloke Bhadury
10 LS5102 Scientific Communication Seminar 3.0 Partha Pratim Datta,
Robert John Chandran
11 LS5103 Research Methodology Seminar 3.0 Partho Sarothi Ray,
Robert John Chandran
12 LS5109 IPhD Project Project 3.0 Punyasloke Bhadury
13 MA5101 MS Project Project 6.0 _ Not Yet Decided _
14 MA5102 Partial Differential Equations Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
15 MA5103 Introduction to Hardy space and shift operator Theory 3.0 Shibananda Biswas
16 MA5104 Introduction to spectral theory. Theory 3.0 Mithun Mukherjee
17 MA5105 Introduction to Algebraic Geometry Theory 3.0 Himadri Mukherjee
18 MA5109 IPhD Project Project 9.0 Shibananda Biswas
19 MA5111 Linear models Theory 3.0 Satyaki Mazumder
20 MA5113 Research Methodology Theory 3.0 Koel Das,
Saugata Bandyopadhyay
21 PH5101 BS-MS Project Project 9.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Satyabrata Raj
22 PH5102 Advanced Electricity, Magnetism, and Optics Theory 3.0 Ayan Banerjee,
Nirmalya Ghosh
23 PH5103 Elasticity and Continuum Mechanics Theory 3.0 Rajesh Kumble Nayak
24 PH5104 Nonlinear Dynamics Theory 3.0 Anandamohan Ghosh
25 PH5105 Advanced Mathematical Methods of Physics Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
26 PH5106 Quantum Field Theory Theory 3.0 Narayan Banerjee
27 PH5107 Advanced Condensed Matter Physics Theory 3.0 Siddhartha Lal
28 PH5108 MS By Research Project Project 9.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Satyabrata Raj
29 PH5109 IPhD Project Project 9.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Satyabrata Raj
30 PH5110 Independent Study Project 3.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Satyabrata Raj

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL