Autumn 2009 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CSA HSS CESSI ALL

Level : 1 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH111 Chemistry of Elements Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
Swadhin Mandal
2 CH112 Chemistry Lab Theory 3.0 Parna Gupta Bhattacharyya,
Pradip Kumar Ghorai,
Sumit Khanra
3 EL112 Electronics Lab Laboratory 3.0 P. A. Sreeram,
Partha Mitra,
Swapan Kumar Datta,
Uday Kumar
4 HU111 Communication Skills Theory 3.0 Chiranjib Mitra
5 LS111 Cell Biology Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
6 LS112 Biology Lab Theory 3.0 Punyasloke Bhadury
7 MA111 Single Variable Analysis Theory 3.0 Soumitro Banerjee
8 PH111 Mechanics Theory 3.0 Ranjan Bhattacharya
9 PH112 Physics Lab Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee,
Satyabrata Raj

Level : 2 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH211 Spectroscopy Methods for Molecules and Solids Theory 3.0 Sanjib Bagchi
2 CH212 Chemistry Lab Laboratory 3.0 Kambalapalli Srikanth,
Mousumi Das,
Raja Shunmugam
3 ID211 Indian Heritage in Science Literature and Art Theory 3.0 Bidyendu Mohan Deb
4 LS211 Evolutionary Bilogy and Ecology Theory 3.0 Anindita Bhadra
5 LS212 Biology Lab Laboratory 3.0 Annagiri Sumana,
Sankar Maiti
6 MA211 Complex Variables and Applications Theory 3.0 Raj Kumar Moitra
7 PH211 Quantum Mechanics I Theory 3.0 Sushanta Dattagupta
8 PH212 Physics Lab Laboratory 3.0 Chiranjib Mitra,
Dhananjay Nandi

Level : 3 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH311 Quantum Chemistry Theory 3.0 Amlan Kusum Roy
2 CH312 Physical Organic Chemistry Theory 3.0 Chilla Malla Reddy
3 CH313 Main Group Elements Theory 3.0 Arindam Mukherjee
4 CH314 Chemistry Lab III Laboratory 3.0 Debasish Haldar,
Kambalapalli Srikanth
5 CH315 Chemistry Lab IV Laboratory 3.0 Kambalapalli Srikanth,
Venkataramanan Mahalingam
6 ES311 Mineralogy and Geochemistry Theory 3.0 Somnath Dasgupta
7 ES312 Introduction to Geophysics Theory 3.0
8 ES313 Structural Geology Theory 3.0
9 ES314 Optical Mineralogy and Geochemistry Lab Laboratory 3.0 Joyanto Routh,
Somnath Dasgupta
10 ES315 Structural Geology Lab Laboratory 3.0
11 LS311 Physiology and Neurobiology Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
12 LS312 Cell Regulation Theory 3.0 Jayasri Das Sarma,
Partho Sarothi Ray
13 LS313 Experimental Biology and Biostatistics Theory 3.0 Srimonti Sarkar
14 LS314 Experimental Biology Laboratory 3.0 Tridib Ganguly
15 LS315 Genomics and Proteomics Laboratory 3.0 Tridib Ganguly
16 MA311 Multi Variable Analysis Theory 3.0 Ananda Dasgupta
17 MA312 Algebra I Theory 3.0
18 MA313 Graph Theory and Combinatorics Theory 3.0 Sachindranath Jayaraman
19 MA314 Elementary Number Theory Theory 3.0
20 MA315 Computer Lab Laboratory 3.0
21 PH311 Classical Mechanics II Theory 3.0 Narayan Banerjee
22 PH312 Electricity and Magnetism II Theory 3.0 Rajesh Kumble Nayak
23 PH313 Quantum Mechanics II Theory 3.0 Raj Kumar Moitra
24 PH314 Experimental Techniques and Workshop Laboratory 3.0 Satyabrata Raj
25 PH315 Computational Physics and Optics Laboratory 3.0 Amit Ghosal,
Ayan Banerjee,
Partha Mitra

Level : 4 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH411 Synthetic Methodologies and Natural Products Theory 3.0 Jyotirmayee Dash
2 CH412 Organometallic Chemistry and Catalysis Theory 3.0 Sanjio S. Zade
3 CH413 Chemical Sciences Laboratory Laboratory 3.0 Debasish Haldar,
Sanjio S. Zade
4 CH414 Laboratory Rotation Laboratory 3.0
5 ID411 Non-Equilibrium Statistical Mechanics Theory 3.0 Sushanta Dattagupta
6 ID412 Nano Scale Material and Ultrafast Phenomenon Theory 3.0 Bipul Pal,
Swadhin Mandal
7 ID413 Quantum Field Theory Theory 3.0 Amitava Datta
8 ID414 Application of Spectroscopy to Chemistry and Biology Theory 3.0 Pradipta Purkayastha
9 ID415 Chemical Perspective of Biological Pathways Theory 3.0 Subhajit Bandyopadhyay
10 ID416 Computational Biology Theory 3.0
11 ID417 Logic and Computability Theory 3.0
12 ID418 Numerical Analysis Laboratory 3.0 Asok Kumar Nanda
13 ID419 Organic Geochemistry Theory 3.0 Joyanto Routh
14 ID420 Sun Earth System Science Theory 3.0 Dibyendu Nandi
15 ID421 Computational Methods Laboratory 3.0
16 LS411 Structural Biology Theory 3.0 Chanchal Das Gupta
17 LS412 Bioinformatics Laboratory 3.0
18 LS413 Gene Expression Analysis Laboratory 3.0 Jitendra K. Thakur
19 MA411 Advanced Complex Analysis Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
20 MA412 Functional Analysis Theory 3.0
21 MA413 Logic and Computability Theory 3.0
22 MA414 Algebraic Topology Theory 3.0 Himadri Mukherjee
23 MA415 Numerical Analysis Laboratory 3.0 Asok Kumar Nanda
24 PH411 Quantum Mechanics III Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
25 PH412 Electricity and Magnetism III Theory 3.0 Ananda Dasgupta
26 PH413 Condensed Matter Physics II Theory 3.0 P. A. Sreeram,
Subhasis Sinha
27 PH414 Laser and High Pressure Laboratory Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee
28 PH415 Materials Science and Magnetism Laboratory Laboratory 3.0 Chiranjib Mitra,
Sumit Khanra
29 SM411 Seminar Seminar 3.0 Swapan Kumar Datta

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CSA HSS CESSI ALL