Spring 2013 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 2 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH1201 General Physical Chemistry Theory 3.0 Prasun Kumar Mandal
2 CH1202 Physical and Theoretical Chemistry Lab Laboratory 3.0 Debasis Koley,
Kambalapalli Srikanth,
Pradip Kumar Ghorai,
Priyadarshi De
3 CS1201 Computer Science II Laboratory 3.0 Ananda Dasgupta,
Anandamohan Ghosh,
Rangeet Bhattacharyya
4 ES1201 Earth System Processes Theory 3.0 Prasanta Sanyal,
Supriyo Mitra
5 LS1201 Introduction to Biology II Theory 3.0 Annagiri Sumana,
Mohit Prasad
6 LS1202 Biology Laboratory II Laboratory 3.0 Malancha Ta,
Partha Pratim Datta
7 MA1201 Mathematics II Theory 3.0 Ananda Dasgupta
8 PH1201 Physics II Theory 3.0 Dibyendu Nandi
9 PH1202 Physics Laboratory II Laboratory 3.0 Arindam Kundagrami,
Bipul Pal,
Dhananjay Nandi,
Uday Kumar

Level : 4 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH2201 Fundamentals of Quantum Chemistry and Spectroscopy Theory 3.0 Mousumi Das,
Pradipta Purkayastha
2 CH2202 Organic and Physical Laboratory Laboratory 3.0 Pradipta Purkayastha,
Raja Shunmugam,
Subhajit Bandyopadhyay
3 ES2201 Earth System Processes Theory 3.0 Ravikant Vadlamani,
Tarun Kumar Dalai
4 LS2201 Evolutionary Biology Theory 3.0 Anindita Bhadra
5 LS2202 Biology Laboratory IV Laboratory 3.0 Anuradha Bhat,
Guha Dharmarajan
6 MA2201 Probability and Statistics Theory 3.0 Satyaki Mazumder
7 PH2201 Physics IV Theory 3.0 Siddhartha Lal
8 PH2202 Experimental Physics IV Laboratory 3.0 Golam Mortuza Hossain,
Nirmalya Ghosh,
Pradip Khatua

Level : 6 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH3201 Chemistry of Transition Elements Theory 3.0 Sumit Khanra
2 CH3202 Physical Organic and Organic Chemistry Theory 3.0 Chilla Malla Reddy
3 CH3203 Advanced Spectroscopy Theory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari,
Debansu Chaudhuri
4 CH3204 Organic Synthesis Laboratory 3.0 Debasish Haldar
5 CH3205 Synthesis of Typical Inorganic Compounds and Their Characterization Laboratory 3.0 Soumyajit Roy,
Venkataramanan Mahalingam
6 ES3201 Geodynamics Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
7 ES3202 Igneous and Metamorphic Petrology Theory 3.0 Ravikant Vadlamani
8 ES3203 Palaeontology Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Prasanta Sanyal
9 ES3204 Petrology Laboratory Laboratory 3.0 Ravikant Vadlamani
10 ES3205 Palaeontology Laboratory Laboratory 3.0 Devapriya Chattopadhyay,
Prasanta Sanyal
11 LS3201 Physiology Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
12 LS3202 Cancer Biology Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
13 LS3203 Biostatistics Theory 3.0 Robert John Chandran
14 LS3204 Biology Laboratory VII Laboratory 3.0 Partha Pratim Datta,
Partho Sarothi Ray,
Rituparna Sinha Roy,
Sankar Maiti
15 LS3205 Biology Laboratory VIII Laboratory 3.0 Rupak Datta,
Shree Prakash Pandey
16 LS3206 Biology Laboratory Rotation Laboratory 3.0 Annagiri Sumana
17 MA3201 Topology Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
18 MA3202 Geometry of Curves and Surfaces Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
19 MA3203 Algebra II Theory 3.0 Himadri Mukherjee
20 MA3204 Integration and Measure Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
21 MA3205 Statistics Laboratory Laboratory 3.0 Koel Das
22 MA3206 PBIP Seminar Seminar 3.0 Saugata Bandyopadhyay
23 PH3201 Equilibrium Statistical Mechanics Theory 3.0 Supratim Sengupta
24 PH3202 Condensed Matter Physics Theory 3.0 Goutam Dev Mukherjee
25 PH3203 Nuclear and Particle Physics Theory 3.0 Ananda Dasgupta
26 PH3204 Experimental Physics VIA (Condensed Matter Physics) Laboratory 3.0 Partha Mitra,
Uday Kumar
27 PH3205 Experimental Physics VIB (Nuclear Physics) Laboratory 3.0 Prashanth C Upadhya,
Satyabrata Raj

Level : 8 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH4201 Bio-Inorganic Chemistry Theory 3.0 Arindam Mukherjee,
R. N. Mukherjee,
Sumit Khanra
2 CH4202 Chemistry of Natural Products Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
Sanjio S. Zade
3 CH4203 Symmetry in Chemistry Theory 3.0 Amlan K Roy
4 CH4204 Laboratory Rotation Laboratory 3.0 Sanjio S. Zade
5 ES4201 Precambrian and Phanerozoic Geology Theory 3.0 Ravikant Vadlamani
6 ES4202 Isotope Geology Theory 3.0 Prasanta Sanyal,
Tarun Kumar Dalai
7 ES4203 Economic Geology Theory 3.0 Jitendra Kumar Pattanaik
8 ES4204 Seminar (Fieldwork for Sedimentology and Paleontology) Project 3.0 Manoj Kumar Jaiswal
9 ID4201 Physical Methods of Structural Elucidation Theory 3.0 Arindam Mukherjee,
Chilla Malla Reddy,
Swadhin Mandal
10 ID4202 Chemistry of Materials Theory 3.0 Sayan Bhattacharyya,
Venkataramanan Mahalingam
11 ID4203 Environmental Pollution and Disaster Management Theory 3.0 Sutapa Bose
12 ID4204 Sequence Stratigraphy Theory 3.0 Melinda Kumar Bera
13 ID4205 Marine Biology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury
14 ID4206 Clinical and Applied Biochemistry Theory 3.0 Rupak Datta,
Supratim Datta
15 ID4207 Ordinary Differential Equations Theory 3.0 Priyanka Shukla
16 ID4208 General Relativity and Cosmology Theory 3.0 Narayan Banerjee
17 ID4209 Nonlinear Dynamics Theory 3.0 Soumitro Banerjee
18 ID4210 Biological Physics Theory 3.0 Rumi De
19 ID4211 Fluid Dynamics Theory 3.0 Dibyendu Nandi
20 ID4212 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Anirban Banerjee
21 LS4201 Physiology Theory 3.0 Partho Sarothi Ray
22 LS4202 Cancer Biology Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
23 LS4203 Systems Biology Theory 3.0 Anandamohan Ghosh,
Anirban Banerjee
24 LS4204 Biology Laboratory X Laboratory 3.0 Bidisha Sinha,
Jayasri Das Sarma,
Rupak Datta,
Tapas Kumar Sengupta
25 LS4205 Biology Laboratory XI Laboratory 3.0 Anindita Bhadra,
Annagiri Sumana,
Anuradha Bhat,
Partha Pratim Datta,
Rituparna Sinha Roy
26 MA4201 Distribution Theory and Fourier Analysis Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
27 MA4202 Representations of Groups and Algebras Theory 3.0 Himadri Mukherjee,
Saugata Bandyopadhyay
28 MA4203 Differential Geometry Theory 3.0 Veerendra Vikram Awasthi
29 MA4204 Seminar Course Seminar 3.0 Saugata Bandyopadhyay
30 PH4201 High Energy Physics Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
31 PH4202 Quantum Computation and Quantum Optics Theory 3.0 Chiranjib Mitra
32 PH4203 Laboratory and Theory Rotation Laboratory 3.0 Ayan Banerjee,
Bhavtosh Bansal
33 PH4204 Seminar Seminar 3.0 Bhavtosh Bansal,
Chiranjib Mitra,
Golam Mortuza Hossain,
Prasanta K. Panigrahi,
Subhasis Sinha

Level : 10 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH5201 Project Project 15.0 Balaram Mukhopadhyay
2 CH5209 IPhD Project Project 9.0 Balaram Mukhopadhyay
3 ES5201 Project Project 15.0 Ravikant Vadlamani
4 ES5209 IPhD Project Project 9.0 Ravikant Vadlamani
5 LS5201 Project Project 15.0 Annagiri Sumana
6 LS5209 IPhD Project Project 9.0 Annagiri Sumana
7 MA5201 Project Project 9.0 Saugata Bandyopadhyay
8 MA5202 Commutative Algebra Theory 3.0 Himadri Mukherjee
9 MA5203 Topics in Fixed Point Theory Theory 3.0 Sriram Balasubramanian
10 MA5209 IPhD Project Project 9.0 Saugata Bandyopadhyay
11 PH5201 Project Project 15.0 Prasanta K. Panigrahi
12 PH5209 IPhD Project Project 9.0 Prasanta K. Panigrahi

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL