Spring 2017 :: Offered Courses

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL

Level : 2 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH1201 General Physical Chemistry Theory 3.0 Prasun Kumar Mandal
2 CH1202 Physical Chemistry Laboratory Laboratory 3.0 Dibyendu Das,
Pradipta Purkayastha,
Priyadarshi De
3 CS1201 Introduction to Computer Programming Laboratory 3.0 Ananda Dasgupta,
Mousumi Das,
Neelanjana Sengupta,
Ratikanta Behera
4 ES1201 Earth System Processes Theory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal,
Tarun Kumar Dalai
5 HU1201 Communicative English and Sociology II Theory 2.0 Debjani Deb Sengupta,
Hiya Chatterjee
6 LS1201 Introduction to Biology II Theory 3.0 Annagiri Sumana,
Mohit Prasad
7 LS1202 Biology Laboratory II Laboratory 3.0 Amirul Islam Mallick,
Malancha Ta,
Rahul Das,
Supratim Datta
8 MA1201 Mathematics II Theory 3.0 Anandamohan Ghosh
9 PH1201 Physics II Theory 3.0 Rangeet Bhattacharyya
10 PH1202 Physics Laboratory II Laboratory 3.0 Amit Ghosal,
Bipul Pal,
Rumi De,
Sourin Das

Level : 4 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH2201 Fundamentals of Spectroscopy Theory 2.0 Ratheesh K Vijayaraghavan
2 CH2202 Reaction Mechanisms in Organic Chemistry Theory 3.0 Subhajit Bandyopadhyay,
Suman De Sarkar
3 CH2203 Synthesis and Characterization Laboratory Laboratory 3.0 Sanjio S. Zade,
Supratim Banerjee,
Sureshkumar Devarajulu
4 ES2201 Geophysics Theory 4.0 Kajaljyoti Borah,
Supriyo Mitra
5 ES2202 Basic Structural Geology and Tectonics Theory 4.0 Kathakali Bhattacharyya,
Tapabrato Sarkar
6 LS2201 Evolutionary Biology Theory 3.0 Anindita Bhadra
7 LS2202 Molecular genetics Theory 2.0 Partha Pratim Datta,
Rahul Das
8 LS2203 Biology Laboratory IV Laboratory 3.0 Anindita Bhadra,
Anuradha Bhat,
Robert John Chandran
9 MA2201 Probability and Statistics Theory 3.0 Asok Kumar Nanda
10 MA2202 Analysis II Theory 3.0 Satyaki Mazumder
11 MA2203 Foundations II Theory 2.0 Swarnendu Datta
12 PH2201 Physics IV Theory 3.0 Sunandan Gangopadhyay
13 PH2202 Thermal Physics Theory 2.0 Bhavtosh Bansal
14 PH2203 Physics Laboratory IV Laboratory 3.0 Dhananjay Nandi,
Kamaraju Natarajan

Level : 6 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH3201 Chemistry of Transition Elements Theory 3.0 Sumit Khanra
2 CH3202 Physical Organic Chemistry Theory 3.0 Biplab Maji,
Pradip Kumar Tarafdar
3 CH3203 Group Theory and Spectroscopy Theory 3.0 Debansu Chaudhuri
4 CH3204 Organic synthesis laboratory Laboratory 3.0 Chilla Malla Reddy,
Debasish Haldar,
Suman De Sarkar
5 CH3205 Inorganic Chemistry Laboratory Laboratory 3.0 Sayam Sen Gupta,
Swadhin Mandal
6 CH3206 Instrumentation in Chemistry Theory 3.0 Raja Shunmugam,
Sayan Bhattacharyya
7 ES3201 Sedimentology Theory 3.0 Prasanta Sanyal,
Sitindra Sundar Dirghangi
8 ES3202 Geotechnical Engineering Theory 3.0 Sujata Ray
9 ES3203 Seismology Lab 1 Laboratory 3.0 Kajaljyoti Borah,
Supriyo Mitra
10 ES3204 Sedimentology Laboratory Laboratory 3.0 Prasanta Sanyal,
Sitindra Sundar Dirghangi
11 ES3205 Fieldwork (Structural Geology) Laboratory 3.0 Kathakali Bhattacharyya,
Sitindra Sundar Dirghangi,
Tapabrato Sarkar
12 ES3207 Geology of Natural Resources Theory 3.0 Gopala Krishna Darbha,
Sitindra Sundar Dirghangi
13 HU3201 Introduction to Economics Theory 3.0 _ Not Yet Decided _
14 LS3201 Ecology and Conservation Theory 3.0 Anuradha Bhat
15 LS3202 Gene Regulation and Cellular Communication Theory 3.0 Amirul Islam Mallick,
Partho Sarothi Ray
16 LS3203 Biophysics II Theory 3.0 Bidisha Sinha
17 LS3204 Biology Laboratory-VII Laboratory 3.0 Anindita Bhadra,
Annagiri Sumana
18 LS3205 Biology Laboratory-VIII Laboratory 3.0 Jayasri Das Sarma,
Rupak Datta
19 LS3206 IPhD Laboratory Rotation II Project 3.0 Punyasloke Bhadury
20 MA3201 Topology Theory 3.0 Subrata Shyam Roy
21 MA3202 Geometry of Curves and Surfaces Theory 3.0 Somnath Basu
22 MA3203 Algebra II Theory 3.0 Shibananda Biswas
23 MA3204 Analysis IV Theory 3.0 Saugata Bandyopadhyay
24 MA3205 Advanced Data Structures and Algorithms Theory 3.0 Koel Das
25 PH3201 Basic Statistical Mechanics Theory 3.0 Golam Mortuza Hossain
26 PH3202 Intermediate Electricity and Magnetism Theory 3.0 Ananda Dasgupta
27 PH3203 Advanced Quantum Mechanics Theory 3.0 Subhasis Sinha
28 PH3204 Advanced Optics Laboratory Laboratory 3.0 Ayan Banerjee,
Nirmalya Ghosh
29 PH3205 Basic Nuclear Physics - Theory and Laboratory Laboratory 3.0 Goutam Dev Mukherjee,
Satyabrata Raj

Level : 8 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH4201 Bioinorganic Chemistry Theory 3.0 Arindam Mukherjee,
Sayam Sen Gupta
2 CH4202 Natural Products and Medicinal Chemistry Theory 3.0 Balaram Mukhopadhyay,
Dibyendu Das
3 CH4204 Physical Methods of Structural Elucidation Theory 3.0 Chilla Malla Reddy,
Sayam Sen Gupta,
Subhajit Bandyopadhyay,
Supratim Banerjee
4 CH4205 Statistical Thermodynamics Theory 3.0 Pradip Kumar Ghorai
5 CH4206 IPhD Project Project 3.0 Prasun Kumar Mandal
6 ES4201 Precambrian and Phanerozoic Geology Theory 3.0 Ankur Roy,
Tarun Kumar Dalai
7 ES4202 Principles of Paleontology Theory 3.0 Devapriya Chattopadhyay
8 ES4203 Paleontology Laboratory Laboratory 3.0 Devapriya Chattopadhyay
9 ES4205 Fieldwork (Sedimentology) Laboratory 3.0 Manoj Kumar Jaiswal,
Prasanta Sanyal
10 ES4206 Seismology Lab 2 Laboratory 3.0 Kajaljyoti Borah,
Supriyo Mitra
11 ES4207 Geology of Natural Resources Theory 3.0 Sitindra Sundar Dirghangi
12 HU4201 Introduction to Psychology Theory 3.0 _ Not Yet Decided _
13 ID4201 Evolutionary Dynamics Theory 3.0 Supratim Sengupta
14 ID4202 Computer Laboratory Laboratory 3.0 Anirban Banerjee
15 ID4203 Bonding in Chemistry Theory 3.0 Debasis Koley
16 ID4205 Symmetry in Chemistry Theory 3.0 Amlan K Roy
17 ID4206 Chemistry of Materials Theory 3.0 Sayan Bhattacharyya,
Venkataramanan Mahalingam
18 ID4207 Ordinary Differential Equations Theory 3.0 Ratikanta Behera
19 ID4208 Statistics Laboratory Laboratory 3.0 P. K. Sahu
20 ID4209 Molecular Reaction Dynamics Theory 3.0 Ashwani Kumar Tiwari
21 ID4210 Polymer Chemistry Theory 3.0 Priyadarshi De,
Raja Shunmugam
22 LS4201 Structural Biology Theory 3.0 Partha Pratim Datta,
Rituparna Sinha Roy
23 LS4202 Biostatistics Theory 3.0 Robert John Chandran
24 LS4203 Advanced Biochemistry and Cellular Metabolism Theory 3.0 Sankar Maiti
25 LS4204 Cancer Biology Theory 3.0 Tapas Kumar Sengupta
26 LS4205 Bioinformatics Theory 3.0 Anirban Banerjee,
Shree Prakash Pandey
27 LS4206 IPhD Second Year Project -II Project 3.0 Punyasloke Bhadury
28 LS4207 Biology Lab X Laboratory 3.0 Partha Pratim Datta,
Rituparna Sinha Roy
29 LS4208 Marine Biology Theory 3.0 Punyasloke Bhadury
30 MA4201 Fourier Analysis Theory 3.0 Rajib Dutta
31 MA4203 Differential Geometry Theory 3.0 Sushil Gorai
32 MA4204 Seminar Course Seminar 3.0 Somnath Basu
33 MA4205 IPhD Seminar Seminar 3.0 Somnath Basu
34 MA4206 Algebraic Topology Theory 3.0 Somnath Basu
35 PH4201 Advanced Experimental Physics Laboratory 3.0 Ayan Banerjee
36 PH4202 Advanced Statistical Mechanics Theory 3.0 Siddhartha Lal
37 PH4203 Research Methodology Theory 3.0 Soumitro Banerjee
38 PH4204 High Energy Physics Theory 3.0 Ritesh Kumar Singh
39 PH4205 General Theory of Relativity and Cosmology Theory 3.0 Narayan Banerjee
40 PH4206 Quantum Many-body Theory Theory 3.0 Chiranjib Mitra
41 PH4207 Quantum Information Processing Theory 3.0 Prasanta K. Panigrahi
42 PH4209 Soft Condensed Matter Physics Theory 3.0 Arindam Kundagrami
43 SS4201 MS Project Project 9.0 Dibyendu Nandi
44 SS4202 Space Astronomy Theory 3.0 Dibyendu Nandi
45 SS4203 Fluid- and Magneto-hydrodynamics (FM-HD) Theory 3.0 Dibyendu Nandi

Level : 10 Programme : MS, MR, IP, RS
Sl. No.Course CodeCourse NameType Credits Instructor(s)
1 CH5201 MS Project Project 15.0 Prasun Kumar Mandal
2 CH5209 IPhD Project Project 6.0 Prasun Kumar Mandal
3 ES5201 BSMS Dissertation Project 15.0 Prasanta Sanyal
4 ES5202 1st Year IPhD Seminar Seminar 3.0 Prasanta Sanyal
5 ES5203 3rd Year IPhD Project Project 9.0 Prasanta Sanyal
6 LS5201 BS-MS Project II Project 15.0 Punyasloke Bhadury
7 LS5202 IPhD Third Year Project -II Project 6.0 Punyasloke Bhadury
8 LS5203 Basic Mathematics and Computational Biology Theory 3.0 Neelanjana Sengupta
9 MA5201 Project Project 12.0 Somnath Basu
10 MA5209 IPhD Project Project 9.0 Somnath Basu
11 MA5214 Sobolev Spaces: Theory and Applications Theory 3.0 Rajib Dutta,
Saugata Bandyopadhyay
12 PH5201 BS-MS Project Project 15.0 Rangeet Bhattacharyya
13 PH5208 MS By Research Project Project 15.0 Rangeet Bhattacharyya
14 PH5209 IPhD Project I Project 6.0 Rangeet Bhattacharyya
15 PH5210 Independent Study Project 3.0 Rangeet Bhattacharyya
16 PH5211 IPhD Project III Project 9.0 Rangeet Bhattacharyya

Department wise list:
DBS DCS DES DMS DPS CESSI ALL